Papildus Enerģijai jā vai nē?

Mēs dzīvojam ļoti interesantā laikā, kur mums dzīve paliek aizvien spraigāka un spraigāka, bet lai turētu līdzi visām šīm pārmaiņām daudzi cilvēki izvēlas smelties enerģiju dažādās vielās, kas vai nu izmaina viņu smadzeņu ķimikālijas vai arī kā savādāk palīdz palikt nomodā un strādāt ātrāk, kā arī efektīvāk. Bet vai šāda nemitīga sevis mocīšana ir laba un kā tas vispār sākās?

Pirmsākumi enerģijas gūšanai, lai to varētu pielietot darbam un papildus efektivitātei ir meklējami jau gadu simtiem iepriekš, kad apgaismības laikmetā cilvēki sāka aizvien vairāk un vairāk izmantot kafiju, kā dzērienu, pie kā vest sarunas un pie kā satikt draugus, nevis pie alkohola, kā tas bija pirms tam. Šādi tad arī Kafija tika ievesta Eiropas kultūrā un pēc tam tās lietošana izplatījās pa visu pasauli. Cilvēki sāka izmantot kafiju ne tikai lai būtu ko darīt sarunu laikā bet šī dzēriena stimulējošās īpašības sniedza viņiem papildus enerģiju un tādā veidā līdz ar industriālo revolūciju un aizvien garākajām darba stundām cilvēki varēja palikt nomodā ilgāk un arī daudz vieglāk tikt no rītiem augšā. Vēlāk jau meklējot jaunas vielas kafijai klāt tika likti dažādi citi produkti, kur viens no tiem bija kokas lapas, no kurām mūsdienās veido kokaīnu un viens no slavenākajiem šāda novārījuma lietotājiem bija Tomass Edisons, kurš teica, ka šis dzēriens viņam palīdz palikt nomodā tad, kad viņš strādā pie saviem izgudrojumu projektiem. Un ticiet vai nē, bet CocaCola limonādei arī pirmsākumos tika pievienotas šīs kokas koka lapas, kas tad arī radīja cilvēku atkarību, bet tajā laikā šīs lapas vēl nebija aizliegtas un tāpēc arī nevar vainot kompānijas vai cilvēkus par to izmantošanu. Un, protams, kaut kad ap šo laiku tika izgudrotas arī cigaretes, un lai gan līdz tam cilvēki jau ilgi smēķēja tabaku, tomēr šāds izstrādājums, kas pieejams masām vēl nebija un cigaretes tad arī tika uzstādītas reklāmās, kā enerģijas avots un “pīp-pauze“ kļuva par jebkura darba sastāvdaļu, kur 5 minūtes uzsmēķējot bija iesējams atvilkt elpu un iegūt papildus enerģiju no nikotīna, kas ir šajās cigaretēs.

Nu tad lūk, šādi tad arī pasaule tika pieradināta pie nemitīgas savas enerģijas devas palielināšanas ar dažādām vielām, bet jautājums vai tas ir veselīgi un labi vēl jo projām ir aktuāls. Par Kokaīnu un cigaretēm noteikti ir skaidrs, ka tie produkti izraisa atkarību un labāk tos nemaz nesākt lietot, bet par kafiju vēl cilvēki strīdas, jo, neskaitāmi zinātniskie pētījumi ir pierādījuši, ka kafija ir atkarību izraisoša, tomēr neatstāj nekādus sliktus iespaidus uz tavu ķermeni un varbūt pat tieši otrādi sniedz tam papildus minerālus un vielas, ko tam vajag lai normāli funkcionētu. Šādu enerģiju pastiprinošu vielu lietošana ir pašsaprotama, jo mūsdienu kultūrā tie, kas strādā maz un neefektīvi netiek atalgoti ar naudu, bet tie, kas ir spējīgi izveidot biznesus un nostrādināt citus cilvēkus, savukārt, ir spējīgi iegūt visai lielas bagātības. Bet tā, kā ir vajadzīgs ļoti daudz laika lai kaut ko dzīvē panāktu tad maz miega un dažādi enerģijas stimulanti ir neizbēgami!