Kokaīns

Kokaīns, jeb benzoilmetilekgnonīns ir narkotiskā viela, ko iegūst no kokas krūma lapām, kas var izraisīt eiforiju, enerģijas pieplūdumu un īstermiņa labas sajūtas, bet tā lietošana noved cilvēku pie atkarības, dažādiem veselības riskiem un neadekvātas rīcības. Kokaīns pasaulē, kā simulants un narkotika ir pazīstam jau sen, bet Eiropā šī viela ienāca vien 19 gadsimtā, kad tas sākotnēji tika izmantots, kā medicīnas līdzeklis, bet ātri tika aizstāts ar citām zālēm un kokaīnu sāka lietot kā narkotisko vielu sevis uzmundrināšanai. Kokaīna narkotika tiek gan šņaukta gan injicēta gan arī smēķēta un visas šīs lietas tiek darītas lai cilvēks iegūtu Eiforiju no šīs vielas iedarbības. Lielas kokaīna devas var izraisīt ķermeņa svīšanu augstu temperatūru un ātru sirds ritmu, kā arī svīšanu un paplašinātas acu zīlītes. Kokaīna lietošanas efekts var tikt just jau 5 minūtes pēc šīs vielas uzņemšanas un tas parasti beidzas pēc aptuveni 90 minūtēm.

Kokaīna galvenā viela , jeb šis benzoilmetilekgnonīns ir molekula, kura nonākot cilvēka centrālajā nervu sistēmā un smadzenēs neļauj absorbēties dopamīnam, kas savukārt izraisa šo īslaicīgo eiforiju un patīkamās sajūtas, bet pēc šīs narkotikas lietošanas dopamīna līmenis strauji krītas un tas rada nomācošu efektu ar sliktu garastāvokli, depresiju un kopēju prieka zudumu, kā arī fizisku nogurumu. Kokaīns parasti tiek jaukt skopā ar dažādām citām vielām, kā miltiem cukuru un lokālajiem anestēzijas līdzekļiem, lai izskatītos tīrāks un būtu vairāk, tāpēc tā lietošanai var būt vēl negatīvāki efekti nekā no tīras šīs vielas uzņemšanas. Tiek lēsts ka visā pasaulē nelegālā kokaīna tirdzniecība apgroza no 100 līdz 500 miljardiem ASV dolāru un pamatā šī narkotika nāk tieši no Dienvidamerikas, kur tad arī tiek audzēti kokas koki un novāktas to lapas.

Kokaīns ir pazīstams jau no tiem laikiem, kas šīs lapas tika izmantotas CocaCola dzērienā un tiek lēsts, ka šī dzēriena nosaukums pat ir radies tieši no šīs stimulējošās vielas, bet pēc tam, kad tika atklāts, ka šī viela ir atkarību izraisoša kompānija ātri vien izņēma to no savu dzērienu sastāva. Bet Kokaīns tik un tā pats par sevi palika populārs un cilvēki bieži vien to lietoja, lai iegūtu papildus enerģiju darbā, lai gūtu baudu un lai varētu iegūt papildus enerģiju kārtējai ballītei. Kā simulants šīs viela uz to brīdi, kamēr tiek lietota ir ļoti efektīva, bet pēc vielas iziešanas no organisma tā rada tieši pretēju efektu un tāpēc arī rodas atkarība, jo, lai noturētu šo eiforijas un koncentrēšanās sajūtu vienā līmenī ir nepieciešama jauna deva ik pa stundai, kas tad arī ir ļoti kaitīgi veselībai un var izraisīt dažādas veselības problēmas.

Kokaīna lietošana varētu būt sekas mūsu straujajai kultūrai, kur cilvēki nereti vēlas saņemt papildus enerģiju lai varētu darīt dažādas sev svarīgas lietas, kā arī pelnīt vairāk naudas un tāpēc, ka kafija, cigaretes un enerģijas dzērieni ir tik izplatīti tad cilvēki arī meklē vēl papildus vielas, kas viņus uzmundrinās un stimulēs un pēc dažādām aptaujām, ticis atrasts ka līdz pat 3% no pasaules iedzīvotājiem savas dzīves laikā ir pamēģinājuši Kokaīnu, bet līdz pat 20 miljoniem cilvēku šo vielu lieto ikdienā!